понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty na ogól spełniają role ogrodzenia, chociaż nierzadko służą i za ozdobę. Najczęściej takie sztachety z plastyku z Mosiny buduje się w słonecznych położeniach, w których ekspresowo rosną i silnie gęstnieją. Mnóstwo powabu maja tez takie żywe ploty, które prowadza poprzez osłonięte zakamarki parku. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami aranżują zajmujące wzrok obrazki, natomiast rześka wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , sprawia że nawet krótki spacer w pobliżu takiego parkanu uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się wziąć pod uwagę funkcje takiego parkanu, warunki jakie dominują w ogrodzie, oraz nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju samodzielnie rosną, często tez bujnie rozkwitają, jednak wymagają także mnóstwo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane zielone sztachety z plastyku mogą być niezwykle cienkie, jednak wypada je cyklicznie obcinać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty nabycia roślin na parkan.Jest zatem nad czym się myśleć, dlatego ze takie plot tworzy się na jakiś czas, niekiedy nawet na pokolenia.


Z reguły wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio wytrzymuje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie kiełkuje,
•regularnie podcinany porządnie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek aranżuje niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony reprezentacyjnej, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Ogromnie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztacheta z Winylu z Józefowa stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posesji. Jeżeli mamy mnóstwo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie było bardzo wysokie zaś zarazem wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий