среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie sztachety te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało fachowym ślepiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie sztachetki te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało wprawnym okiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, trywialnej obróbce a także stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub od razu ociosuje, umieszcza na solidnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ploty PCV na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, nazywamy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz bazy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor głazów na sztachety z plastiku na plot i bramę sztachetowa, przybierają one wtenczas różne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak pokaźnych złóż kroi się najogromniejsze bloki, wykorzystywane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można także siekać na sześciany o regularnych konturach, stosowane potem w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów oraz dłut na cienkie, nierównych obrysów kawałeczki. Służą do układania powierzchni ścieżek i budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z plastyku stosuje się także wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na sztachety z plastiku na plot i bramkę ze sztachet. Nadają się jednak głównie do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru parku i naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być urozmaicony – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto przyciętych prostokątów albo kwadratów. Murki a także sztacheta Winylowe na plot i furtkę ogrodzeniowa konstruuje się z skał różnego zarysu, złożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród kawałków o nierównych konturach, wypada je trafnie dobierać tzn. tak, żeby forma każdego kolejnego scalał się z uprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur prędko niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu przerastają także mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać zanieczyszczeń z nawierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości mechanicznego polerowania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, ażeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий